Novinky a aktuality Gynekologie Praha

Informovat o novinkách a aktualitách v ordinacich Gynekologie Praha. Zde publikujeme důležité informace týkající se tématu a provozu. ordinací. Novinky Vám případně mohou být zadány na email (odběr newsletteru)

Plodnost a věk, vyšetření AMH

Plodnost a věk, vyšetření AMH

V současné době průměrný věk prvorodičky v ČR je více než 30 let. Musíme ale mít na paměti, že fyziologicky ideální věk pro porod prvního dítěte je mezi 20-30 rokem věku.

Je to proto, že žena se rodí s konečným počtem vajíček, žádné nové vajíčko se v průběhu života nevytvoří, máme pouze ta, která jsme mely při narození, a ta potom již jen stárnou, a jejích počet klesá. Říkáme tomu ovariální rezerva. Západ reprodukční schopnosti začíná přibližně kolem 35 let, kdy schopnost otěhotnění a porodu zdravého dítěte významně klesá. Ale je to průměr, ve skutečnosti některé ženy se narodí s větším počtem vajíček a některé s menším, pak každá žena přichází o svá vajíčka s odlišnou rychlosti, přesně nevíme příčiny, ale má význam onemocnění prodělané v dětství, stresové faktory, dědičnost. Proto dá se říct že ve 20 letech skoro každá žena má výbornou ovariální rezervu, po čtyřicítce skoro každá jí má nízkou, ale u žen ve věku 30-40 let se tato hodnota může významně lišit. Ke zjištění ovariální rezervy používáme vyšetření AMH (antimülleriánský hormon). Je to hormon, který je produkován granulózovými buňkami vaječníků a řídí proces dozrávání vajíček. Jeho hladina přímo souvisí s počtem vajíček. Vyšetření se doporučuje pacientkám ve 30-35 let, které zatím nepřemýšlejí o těhotenství, aby věděly, jak jsou na tom, a jak dlouho můžou těhotenství odkládat. Jedná z možnosti zachování plodnosti je social freezing.