Novinky a aktuality Gynekologie Praha

Informovat o novinkách a aktualitách v ordinacich Gynekologie Praha. Zde publikujeme důležité informace týkající se tématu a provozu. ordinací. Novinky Vám případně mohou být zadány na email (odběr newsletteru)

HPV info

HPV info

CO JE HPV?

HPV je nejčastější sexuálně přenosná infekce.

Šíří se zejména pohlavním stykem a přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. K přenosu může dojít i bez penetrace, stačí kontakt s nakaženou sliznicí nebo pokožkou. Tato infekce je často bez jakýchkoliv příznaků, nakažený jedinec o ní nemá tušení a šíří ji dál.

Lidským papilomavirem (HPV) se během života nakazí 80% žen i mužů. Ve většině případů spontánně vymizí, ale zhruba u 20 % nakažených se mohou vyskytnout různé formy zhoubných či nezhoubných onemocnění. Bohužel není možné určit, u koho se HPV infekce projeví a u koho ne.

Téměř 100% případů rakoviny děložního čípku souvisí s vysoce rizikovými typy HPV. Na toto onemocnění v ČR zemře každých 29 hodin jedna žena.

Ve spojitosti s HPV může ale dojít i k dalším vážným komplikacím:

  • Rakovina vulvy a vagíny u žen.
  • Společná s muži je pak rakovina anu (řitního otvoru).
  • Nízce rizikové typy HPV způsobují zejména genitální bradavice. Ty nepatří mezi zhoubná onemocnění, jejich léčba však může být bolestivá a frustrující, protože se onemocnění často vrací.

JAK SE LZE CHRÁNIT PROTI HPV

KONDOM

Sexuálně aktivním jedincům poskytuje kondom jen částečnou ochranu, k přenosu infekce může dojít na nechráněných místech.

SEXUÁLNÍ PARTNEŘI

Riziko se dále snižuje s počtem sexuálních partnerů – čím méně jich je, tím je šance na infekci nižší. Nakazit se ovšem můžete již od prvního nebo jediného partnera, protože člověk s HPV infekcí často nemá žádné potíže či příznaky.

PREVENTIVNÍ GYNEKOLOGICKÉ PROHLÍDKY

Každá žena by si měla dojít na preventivní gynekologickou prohlídku alespoň jednou za rok. Během prohlídky gynekolog totiž provádí stěr z děložního čípku (tzv. cytologii), který dokáže včas odhalit případné změny v buněčné tkáni. Ještě přesnějším nástrojem je HPV DNA test, který je ženám ve věku 35 a 45 let hrazen ze zdravotního pojištění.

Ženy, které na pravidelné gynekologické prohlídky nechodí se vystavují zvýšenému riziku výskytu zhoubných onemocnění. Toto smutné pravidlo platí zejména u starších žen, u kterých je riziko bohužel nejvyšší.

VAKCINACE

Gardasil 9, injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce, 9valentní očkovací látka proti lidskému papilomaviru [typy 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58] (rekombinantní, adsorbovaná).

Vakcína Gardasill9 se podává dospělým injekčně ve 3 dávkách, vakcinace se doporučuje ve věku do 45 let.

Pro kohortu dívek a chlapců dovršeného 13. dovršeného 14. roku vakcinace proti vysoce rizikovým HPV je plně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. U těchto děti stačí aplikace dvou dávek. Pro ostatní pacientky a pacienty není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *